Český svaz vědeckotechnických společností

ČSVTS

Novotného lávkazpravodaj
 

prehled
 

feani


Kalendář

poslední měsíc březen 2018 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
week 9 1 2 3 4
week 10 5 6 7 8 9 10 11
week 11 12 13 14 15 16 17 18
week 12 19 20 21 22 23 24 25
week 13 26 27 28 29 30 31

Výstavy na Novotného lávce

Žádné události k zobrazení

Počet návštěvníků

396125

Výstava věnovaná využívání jádra v Československu

 

V prostorách Českého svazu vědeckotechnických společností na Novotného lávce proběhla ve dnech 27. - 30. dubna výstava věnovaná 60 rokům mírového využívání jádra v Československu. Výstava, jejímž partnerem je ruská státní společnost pro jadernou energii Rosatom, vyvolala zájem z řad pamětníků i mladých lidí.
 


V loňském roce si připomněl ČSVTS své 25. výročí a svá kulatá výročí slavila i řada dalších podniků jaderného průmyslu bývalého Československa. Dne 23. dubna 2015 uplynulo 60 let od podepsání mezivládní dohody mezi Československem a Sovětským svazem o pomoci při rozvoji výzkumu ve fysice atomového jádra a při využívání atomové energie pro potřeby národního hospodářství. V několika dalších letech byla ze SSSR dodána dvě experimentální zařízení, reaktor a cyklotron, pro nově založený Ústav jaderné fysiky v Řeži (dnes ÚJV Řež, a. s.) a specialisté v jaderných oborech začali být vzděláváni a školeni v sovětských výzkumných ústavech. Ústav byl zřízen 10. června 1955 a další rozvoj vzdělávání a výzkumu předznamenalo založení Fakulty technické a jaderné fysiky (dnes FJFI), která zahájila výuku 9. září 1955. V roce 1956 zahájila aktivity v oblasti jádra také první československá společnost, šlo o dnešní podnik Škoda JS, který začal připravovat projekt první československé jaderné elektrárny postavené v Jaslovských Bohunicích.
Výstava připomíná hlavní události uplynulých 60 let a představuje významné průmyslové podniky a jednotlivé československé, později české a slovenské jaderné elektrárny. Část výstavy je také věnována vzdělávání a výzkumu, přesněji českým vysokým školám vyučujícím jaderné obory a výzkumným institucím ÚJV Řež a Centrum výzkumu Řež. Zvláštní pozornost v rámci výstavy patřila spolupráci českých a ruských specialistů na realizaci nových projektů v jaderné oblasti.

ČSVTS hostila výstavu uměleckých fotografií z výroby jaderného paliva
Ve dnech 4. – 27. dubna byla v prostorách Českého svazu vědeckotechnických společností k vidění výstava spojující umění a moderní průmyslové produkty a výrobní zařízení. Ač se to nezdá, je toto spojení možné a dokonce velmi zajímavé, což dokazuje i návštěvnický zájem.
Autoři výstavy pořídili atraktivní záběry z podniků na výrobu jaderného paliva a přirovnali je k významným uměleckým dílům lidské historie. Například stator centrifugy pro obohacování uranu připomíná vitráže středověké katedrály a tak surový průmyslový předmět jako distanční mřížka, která udržuje stejné vzdálenosti mezi jednotlivými palivovými proutky v palivovém souboru, může při správném nasvícení připomínat skleněnou pyramidu v Louvru. Na vystavených plakátech nechyběly ani supravodiče a zařízení používané k jejich výrobě.
Výstava s názvem Jaderné palivo - umění špičkových technologií vznikla na základě projektu společnosti TVEL - umění tvorby energie, který byl věnován Roku kultury, vyhlášeném v Rusku v roce 2014. Byla slavnostně otevřena v dubnu tohoto roku v aule ČVUT na Karlově náměstí v Praze. V květnu ji mohli vidět v rámci Techmanie studenti a návštěvníci Západočeské univerzity v Plzni a v červnu byla umístěna v ÚJV Řež, kde byla součástí oslav 60. výročí vzniku tohoto ústavu.

 


Přihlásit se

Přihlásit se

Jméno *
Heslo *
Zapamatuj si

saly

 


Kamera on-line

webkamera Karlův most


kytlice

ubytovani

klub